Збереження та захист минулого є важливим для нашого майбутнього. Саме ця точка зору є відображенням діяльності Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ICOMOS), глобальної неурядової організації, що займається збереженням архітектурної та археологічної спадщини.
10000 членів нашого проекту по всьому світу – зокрема архітектори, археологи, географи, планувальники та антропологи – поділяють одне і те ж бачення: захищати та пропагувати світову культурну спадщину. Нещодавні молодіжні демонстрації заради клімату звернули особливу увагу на актуальність кліматичної кризи, яка має руйнівний вплив на нашу культурну спадщину. Важливо вжити заходів, і ми повинні діяти зараз задля врятування частини нашої людської спадщини.
Сьогодні у співпраці з
CyArk та
Google Arts & Culture ми запускаємо
Heritage on the Edge (Спадщина на межі) – новий Інтернет-проект, який підкреслює серйозність ситуації на прикладі п’яти місць Світової спадщини ЮНЕСКО. Ви можете приєднатися до нас та дослідити понад 50 онлайн-експонатів, 3D-моделей, екскурсій у режимі Перегляду вулиць та інтерв'ю з місцевими експертами та спільнотами про славнозвісні статуї Рапа-Нуї (острів Пасхи), велику мечеть Багерхат у Бангладеш, метрополіс Чан-Чан в Перу, Единбурзький замок в Шотландії та прибережне місто Кілва-Кісівані в Танзанії – місця культурної спадщини, які постраждали від кліматичної кризи.
Побудовані з вулканічного каменю місцевими мешканцями Полінезії з 10 по 16 століття,
статуї острова Пасхи (Моаї) стоять на висоті приблизно 4 метри і важать 14 тонн кожна. Із підвищенням рівня моря та збільшенням штормів скелі, де розташовані пам'ятники, вимиваються. Статуї врешті-решт опиняться в морі.
Історична фортеця та центральна частина Едінбурга є найбільш відвідуваною туристичною пам'яткою Шотландії та знаходиться під загрозою через надмірно зростаючі опади та підтоплення підземних вод.
Кілва-Кісівані в Танзанії – найвідоміший торговий порт узбережжя Суахілі на Індійському океані. Директор світової спадщини Мерсі Мбогелла та її команда спостерігають та працюють над збереженням історичного місця, яке знаходиться під загрозою через підняття рівня моря, виснаження мангрових дерев та закислення океану. Ознайомтесь із фортецею Гереза та впливом зміни клімату в “Pocket Gallery” з
доповненою реальністю.
Чан-Чан в Перу – це найбільше саманове місто в світі. Воно змивається через посилені проливні дощі, викликані зміною клімату. Проте будівництво дахів також не вирішить проблему: підвищення рівня ґрунтових вод може спричинити небезпечний мікроклімат і в кінцевому рахунку вплинути на структурну стійкість будівель.
3D-візуалізація Мечеті Дев'яти куполів у
історичному місті мечетей Багерхат у Бангладеш використовує «хмару точок» для відображення високої концентрації релігійних пам’яток та просторового планування. Але пам'ятники швидко занепадають через підтоплення солоною водою та ерозії. За допомогою цих даних ми змогли також створити ще одну спеціалізовану “Pocket Gallery”, яка дозволяє дослідити Мечеть Дев’яті куполів в
доповненій реальності.
Перш за все, цей проект – це заклик до дії. Вплив зміни клімату на нашу культурну спадщину відображає більш вагомі впливи на нашу планету і вимагає рішучої та змістовної реакції. Хоча дії на окремих історичних місцях можуть запобігти їх втратам, єдиним раціональним рішенням є системні зміни та глобальне скорочення викидів парникових газів.
Проект "Heritage on the Edge” збирає історії про втрати, але також про надію та відновлення. Вони нагадують нам, що вся наша культурна спадщина, зокрема ці знакові пам'ятки Світової спадщини, є чимось більшим, ніж просто туристичними напрямками. Вони є місцями великого національного, духовного та культурного значення.
Тошіюкі Коно, президент Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць
Немає коментарів :
Дописати коментар