Коли Бен Касайра дивився по телебаченню, як
Талібан в 2001 році зруйнував 1500-річні буддистські статуї в Баміяні, Афганістан, він остаточно зрозумів, що потрібно щось робити. Бен Касайра, який є одним із засновників першої в світі тривимірної лазерної системи сканування, усвідомив, що його технологію можна використати для зйомки пам'ятників, які можуть бути пошкоджені внаслідок стихійних лих, війни чи туризму, а також зростаючих міст, і що їх можна зберегти для майбутніх поколінь. Він заснував
CyArk, некомерційний проект, який став найбільшим в світі та найдетальнішим 3D цифровим архівом зникаючих чудес світу ‒ це найбільша підбірка пам'ятників, що перебувають під загрозою зникнення.
Google Arts & Culture розпочав співпрацю з CyArk, щоб
відкрити доступ до віртуальних чудес та поділитися цими історіями з усіма.
Храм Ananda Ok Kyaung у Багані, М'янма, залишається закритим для відвідувачів через пошкодження, отримані після землетрусу 2016 року. Відтепер ви можете віртуально зайти всередину і відкрити для себе знамениті настінні картини.
Завдяки сучасним технологіям ми можемо відзняти ці пам'ятники детальніше, ніж будь-коли раніше, включно із кольором і текстурою поверхонь та разом з геометрією, зафіксованою лазерними сканерами з точністю до міліметра в режимі 3D. Ці детальні сканування також можуть бути використані для визначення ділянок пошкодження та сприяння відновленню.
Eim Ya Kyaung в Багані, М'янма. Храм побудований в 1242 році і був пошкоджений землетрусом.
Зображення вище показує будівлю в
Багані, М'янма, де землетрус в 2016 році пошкодив багато відомих храмів міста. Однак перед тим, як трапилась катастрофа, команда CyArk відсканувала та сфотографувала об'єкт ‒ всередині та зовні, з землі та зверху. Використовуючи зібрані дані, було реконструйовано основні пам'ятники Багана у 3D, щоб тепер ви могли подорожувати цим захоплюючим місцем і навіть заходити всередину храму, використовуючи комп'ютер, смартфон або платформу віртуальної реальності, наприклад, Daydream.
У рамках цієї нової онлайн-виставки ви зможете ознайомитися з історіями з більш ніж 25 визначних місць у 18 країнах світу, зокрема
Палац Аль Азем у розірваному війною Дамаску, Сирії та старовинний мегаполіс
Чичен-Іця в Мексиці. Для багатьох об’єктів ми також розробили складні 3D-моделі, які дозволяють розглядати його з будь-якого кута, використовуючи новий переглядач Google Poly 3D у Google Arts & Culture.
Протягом останніх семи років ми співпрацюємо з
1500 музеями з більш ніж 70 країн, щоб їхні колекції стали доступними в Інтернеті та допомогли будь-кому ознайомитись зі світовою культурною спадщиною. Цей проект є новою сторінкою для Google Arts & Culture, оскільки ми вперше розміщуємо об'єкти 3D-спадщини на платформі.
Щоб допомогти роботі реставраторів, дослідників, педагогів та всієї спільноти, які працюють над збереженням нашої спадщини, ми також відкриваємо доступ до вихідних даних, зібраних CyArk з усього світу. Тепер кожен охочий може
подати заявку на завантаження даних за допомогою Google Cloud Platform і використовувати їх на користь цих пам'яток.
Але вам не потрібно бути археологом, щоб розкрити цікаві подробиці у цій колекції! Дізнайтеся про
проект "Відкрита спадщина" від Google Arts & Culture в Інтернеті або завантажте наш безкоштовний додаток для
iOS або
Android.
Автор: Ченс Кофенор, цифровий археолог та менеджер програми, Google Arts & Culture
Немає коментарів :
Дописати коментар