Ми продовжуємо серію публікацій з історії вітчизняного комп’ютеробудування. Так співпало, що завтра (24 серпня) ми будемо святкувати не тільки День Незалежності України, а й 90 рокiв із дня народження видатного українського вченого
Віктора Михайловича Глушкова, піонера світової комп'ютерної техніки.
Ім’я Віктора Михайловича тісно пов'язане із зародженням інформаційних технологій в Україні. Глушков увійшов у вітчизняну історію ІТ як розробник теорії цифрових автоматів, творець багатопроцесорних макроконвеєрних суперЕОМ і організатор Інституту кібернетики АН України; його талант дозволив йому отримати блискучі наукові результати світового значення в математиці, кібернетиці, обчислювальній техніці і програмуванні, створити в цих областях науки власні школи.
Віктор Глушков народився 24 серпня 1923 року в Ростові-на-Дону в сім'ї гірничого інженера. Через п'ять років його сім'я переїхала на шахту ім. Артема, біля міста Шахти. У п'ятому класі Віктор сам почав робити радіоприймачі за власними схемами. Мріючи стати фізиком-теоретиком, він до закінчення середньої школи вже володів основами вищої математики та квантової механіки, яку вивчали на старших курсах у вишах. Але подальші навчальні плани перервала Велика Вітчизняна війна, а восени 1941 року сталася трагедія - фашисти розстріляли його матір. Після звільнення міста Шахти Глушков був мобілізований і брав участь у відновленні вугільних шахт Донбасу.
У 1947 році він закінчив Ростовський університет, захистив дипломну роботу, в якій розвинув новий метод обчислення таблиць невласних інтегралів. Про його гострий розум і універсальність говорить той факт, що ще в 1955 році Глушкову першому в світі вдалося вирішити узагальнену п'яту проблему Гільберта - одну з найскладніших кардинальних математичних проблем. Рішення цієї складної проблеми дозволило Віктору Михайловичу увійти до числа провідних алгебраїстів світу, і, здавалося б, це повинно було визначити його науковий шлях. Однак у 50-ті роки почалося становлення вітчизняної електронно-обчислювальної техніки. У 1951 році групою дослідників АН УРСР під керівництвом академіка С.О.Лебедєва була
створена перша в СРСР і континентальній Європі ЕОМ – «МЭСМ».
Новий напрямок привернув увагу Глушкова, проблеми створення обчислювальної техніки буквально оволоділи його уявою, і це захоплення справило вирішальний вплив на подальше життя та наукову діяльність Віктора Михайловича. У серпні 1956 р. він радикально змінює сферу діяльності і пов'язує своє життя з кібернетикою, обчислювальною технікою і прикладною математикою.
З цього часу Глушков живе і працює в Києві. Тут він очолює лабораторію обчислювальної техніки і математики Інституту математики АН України. А в грудні 1962 р. на базі Обчислювального центру АН УРСР було організовано Інститут кібернетики АН УРСР, де В.М. Глушков стає директором.
Загалом про наукову діяльність Глушкова неможливо розповісти не тільки в рамках однієї статті, але і навіть книги. Лише зазначимо, що під його керівництвом були створені
перша в Україні і СРСР керуюча машина широкого призначення “Дніпро”;
перші радянські попередники персональних комп'ютерів; ЕОМ “Київ”, в якій ще в 50-60-ті роки були реалізовані ідеї розпізнавання змісту мовних фраз.
Також він працював над
створенням унікальної Загальнодержавної автоматизованої системи керування економікою країни (ОГАС).
Керуюча машина широкого призначення "Дніпро". Зліва направо: В.І. Скуріхін, Л.О. Коритна, Л.О. Жук, В.С. Каленчук, В.М. Глушков, Б.М. Малиновський. 1962 рік. Фотографія з архіву Б.М. Малиновського.
В кінці 60-х років під керівництвом В.М. Глушкова було розпочато розробку ЕОМ “Україна”, яка повинна була стати наступним кроком у розвитку інтелектуалізації ЕОМ і архітектури високопродуктивних універсальних ЕОМ, що відрізнялась від архітектурних принципів Дж. фон Неймана. ЕОМ “Україна” не була побудована через відсутність в той час необхідної елементної бази.
Глушков багато розмірковував про створення штучного інтелекту, та чи можливо досягнути безсмертя за допомогою комп'ютера.
Віктор Михайлович працював постійно: і в потязі, і в літаку, і на відпочинку. За свої 58 років життя Глушков створив стільки, що багатьом людям на це не вистачить й десяти життів. Його ім'я є знаковим у створенні інформаційних технологій не тільки в Україні та СРСР, а й в світі. Він був справжнім генієм, чиї ідеї набагато випередили свій час.
Більше про життя та роботи Віктора Михайловича Глушкова та інших видатних українських вчених ви можете дізнатися на сайті
Інформаційні технології в Україні: історії та особистості.
Автор: Марина Тарасова, менеджер зі зв'язків з громадськістю Google Україна
Немає коментарів :
Дописати коментар