Ми впевнені, що багато кому було б цікаво дізнатися, як виглядали міста нашої країни сто, двісті, триста років тому. У колекціях наукових бібліотек, архівів та приватних колекціонерів різних країн є багато цікавих картографічних матеріалів, але у нас не завжди є можливість та час отримати доступ до цих раритетів.
Сьогодні ми хочемо представити
проект “Карти міст”, який реалізовують справжні ентузіасти з Центру міської історії Центрально-Східної Європи (м. Львів) за технічної підтримки Google Україна. Цей проект дає змогу користувачам дослідити старовинні карти та плани різних міст.
Проект “Карти міст” стартував у 2008 році, коли за допомогою сервісу Google Карти
(технологія Google Maps API) було опубліковано перший план Львова з колекції Ігора Котлобулатова та отримано дозвіл на розміщення на сайті оцифрованих копій карт з колекцій Військового архіву (Kriegsarchiv) та Австрійської Національної Бібліотеки у м. Відні. За роки діяльності вдалося налагодити співпрацю з партнерськими організаціями та колекціонерами у Львові та інших містах України та Польщі. Завдяки цьому партнерству команда проекта опублікувала значну колекцію планів різних міст, а наприкінці 2012 року відбулося найбільше оновлення версії проекту з часу його старту.
За словами керівника проекту Сергія Терещенка, команда веб-проекту "Карти міст" поставила собі за мету зробити доступними в Інтернеті копії старих карт і планів міст Центрально-Східної Європи. Завдяки цьому користувачі зі всього світу отримують доступ до колекції картографічних матеріалів з приватних колекцій, архівів та бібліотек та можуть побачити, як змінилися міста регіону з плином часу.
Львів на плані 1931 р.
Сьогодні на
сайті проекту розміщено 16 колекцій з 107-ма старими планами, на яких зображено 26 міст, розташованих на території сучасних України та Польщі. Одним з головних досягнень проекту є зібрання найбільшої
онлайн-колекції планів міста Львова. Окрім того, авторам проекту вдалося зібрати унікальні плани Галича, Івано-Франківська, Чернівців, Тернополя, Луцька та інших міст і містечок, які хронологічно охоплюють період від ХVIII до ХХ сторіччя.
За допомогою цих карт та планів ви можете здійснити справжню віртуальну подорож у часі, наприклад, побачити стару частину міста
Львова, ще обнесену оборонними мурами у 1777 році, або переглянути, як виглядало місто-фортеця
Станіславів (тепер - Івано-Франківськ) кінця ХVIII сторіччя, або дізнатися про розвиток міста
Чернівці під час австрійського правління.
Для зручності користувачів під час опрацювання об’єктів, позначених на старих картах, створюються посиланні на сучасну карту Google, що значно спрощує розуміння того, що позначено на карті (див. малюнок).
Завдяки співпраці з дослідниками опубліковано описи до 24 планів міст Львова, Івано-Франківська, Чернівців та Трускавця завдяки яким можна детальніше дізнатися про міста, зображені на картах. Для
деяких карт є доступним режим перегляду карт з фотографіями, які виконані приблизно у той самий час, що і план міста.
Старі фото на плані Львова 1860-х років
Веб-проект “ Карти міст” динамічно розвивається, команда шукає нових партнерів задля розширення географії проекту на інші міста України у 2013 році. Проект є некомерційним, а усі плани розміщені на сайті є власністю партнерів, які погодилися їх опублікувати. Детальніше про
умови використання планів можна прочитати на сайті.
У січні 2013 року на сайті опубліковані перші 10 нових планів із близько 100 карт різних міст з колекції картографії
Відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг імені Ф.П. Максименка Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені І.Франка. Незабаром на сайті з’являться плани з колекції Центрального державного історичного архіву м. Львів.
У грудні 2012 року на
YouTube каналі та
+Сторінці проекту було проведено онлайн- трансляцію семінару “Історія міста на картах” за допомогою сервісу
Відеозустрічі Google+, під час якого учасники могли поставити свої питання та долучитися до дискусії.
Ми сподіваємось, що проект “Карти міст” Центру міської історії Центрально-Східної Європи (м. Львів) стане справжнім відкриттям для шанувальників історії розвитку українських міст. Він буде цікавим не тільки студентам, дослідникам, науковцям, але й туристам та усім Інтернет-користувачам, які люблять історію.
Автори проекту запрошують усіх охочих та зацікавлених історією свого власного міста чи будь-якого міста України особисто долучитися до проекту та допомогти у його розвитку.
Щоб дізнатися більше, відвідайте сайт
проекту “Карти міст” та приєднуйтесь до
+Сторінки та
+Спільноти “Міста на cтарих картах” на Google+.
Автор: Марина Тарасова, менеджер зі зв'язків з громадськістю Google Україна
1 коментар :
с трудом нашел где смотреть карты. Есть карта харькова 1880 года или первые года 1900-х. Скан карты делал лично.
Дописати коментар