Безперечно, щоб стати успішним, сайт має сподобатися користувачу. Він має вигідно виділятися серед інших сайтів, що пропонують подібні послуги, адже на теренах Інтернету їх безліч. Оскільки зазвичай користувачі не дуже балують увагою нові сайти, у вас є лише кілька секунд, щоб зацікавити їх і запропонувати саме те, чого вони прагнуть.Нижче наведено кілька важливих порад, які слід узяти до уваги під час створення сайту, а також пояснюється, як визначити цілі для сайту та його відвідувачів.
1. Зосередьтеся на цілях користувачів.Насамперед спитайте себе:
"Як дати користувачам те, що вони хочуть, і одночасно реалізувати власні наміри?" Щоб дати вичерпну відповідь на це запитання, спочатку вам слід визначити, які цілі мають користувачі, які цілі маєте ви самі, а також як ці цілі співвідносяться. Подумайте, які переваги та сильні сторони має ваш сайт. Їх не має бути багато: максимум одна або дві. Хоча сайт може пропонувати багато чого корисного, зосередитися слід на його головній перевазі. Компанія Google, наприклад, пропонує багато чудових продуктів і служб, але коли користувач відкриває сторінку Google.com.ua і бачить у центрі велике поле та кнопки пошуку, то відразу розуміє, що потрібно робити – шукати інформацію.
Поради
Починаючи роботу над сайтом, запитайте себе:
- Як користувачі знаходять ваш сайт?
- Що вони шукають?
- Чи дає ваш сайт те, що потрібно користувачам?
- Чого від користувачів очікуєте ви?
- Як ви досягаєте бажаної поведінки від користувачів?
ПрикладОсь як має відповісти на ці запитання власник сайту з новинами технічного світу:
- Більшість користувачів переходять із пошукових сайтів на цільову сторінку зі статтею.
- Користувачі очікують знайти текст статті, яку вони шукали.
- На цільовій сторінці сайту вони бачать повний текст потрібної статті.
- Моя ціль – зацікавити користувачів і затримати їх на сайті для перегляду інших новин.
- Важко сказати... Вам потрібно переконати користувача, що на сайті є й інші корисні матеріали, і зацікавити настільки, щоб він прочитав інші статті. Для цього внизу кожної сторінки можна розмістити посилання на схожі або популярні статті.
2. Використовуйте інтуїтивно зрозумілу структуру.
На яку б сторінку сайту не потрапив користувач, він навряд чи буде довго прокручувати її в пошуках потрібних функцій. У вас є лише кілька секунд, щоб зацікавити його та подати те головне, чим відрізняється ваш сайт від інших. Якщо сайт має просту ієрархію, а сторінки – чітку та зрозумілу структуру, користувач обов’язково знайде те, що ви йому пропонуєте.
Також не слід забувати про інформаційну архітектуру сайту. Щоб користувач не загубився на новій сторінці, уся інформація на сайті має бути організована та представлена в одному ключі. Якщо структура має нелогічну побудову або не зрозуміла інтуїтивно, користувачі просто не знатимуть, куди переходити далі. Урешті їм урветься терпець, і вони просто залишать сайт.
Поради
Ці прості поради допоможуть вам створити правильну структуру сторінки.
- Контрастність: гармонійно поєднати різні елементи сторінки допоможуть правильно підібраний колір, насиченість і напівпрозорість.
- Розмір: простіше за все зорієнтувати користувачів на сторінці можна за допомогою елементів великого розміру. Не бійтеся використовувати ВЕЛИКІ літери та ЖИРНИЙ шрифт, щоб привернути увагу користувачів до найважливішої інформації на сторінці.
- Вирівнювання: елементи, розташовані на одній лінії, сприймаються як пов’язані між собою.
- Пустий простір: щоб привернути увагу до певного елемента, залиште навколо нього трохи пустого простору. Це також зробить дизайн сторінки більш привабливим.
- Сітка: елементи на сторінці мають розташовуватися за сіткою. Це створить відчуття впорядкованості та структурованості.
Приклад:Зазвичай для сайтів новин ідеально підходить ієрархічна структура. Найсвіжіша стаття або найважливіша новина займає більшу частину екрана. Це перше, що побачить користувач і в жодному разі не пропустить. Основні заголовки з інших розділів також написані жирним шрифтом і досить великі, щоб їх можна було швидко знайти. Розмір і контрастність заголовків і фотографій дають можливість легко зорієнтуватися на сторінці.
3. Упевніться, що користувачі розуміють, як взаємодіяти з вашим сайтом.
Користувачі завжди повинні знати, що робити далі. Перейшовши на сторінку, відвідувач має розуміти, на що звернути увагу в першу чергу, що слід зробити після цього тощо. Слід також чітко визначити наступний крок, наприклад, натиснути кнопку "Придбати" та здійснити покупку чи ознайомитися з пов’язаною статтею.
Поради:
Створюючи змістовні заклики до дій, скористайтеся наведеними нижче порадами.
- Виділення. Надайте заклику до дії виразності, вибравши відповідний розмір, колір, застосувавши контраст і/або пробіли.
- Простота. Не загромаджуйте сторінку надмірною кількістю різноманітних дій. Добре поміркуйте, які дії мають виконувати ваші користувачі, і розташуйте їх почергово.
- Стимул. Заохочуйте до дій. Ідеальне рішення в цьому випадку – знижки, подарунки, участь у лотереї або доступ до більшої кількості вмісту.
- Досяжність. Упевніться, що заклик до дії розташовано в належному місці на сторінці. Наприклад, якщо сторінка містить статтю, можливо, доцільно розмістити заклик до дії під нею.Узгодженість. Відображайте заклик до дії на кожній сторінці сайту в незмінному вигляді.
4. Пристосовуйте свій сайт до потреб користувачів.
У будь-який час і за будь-яких умов сайт має задовольняти потреби користувачів. Важливо звернути увагу на те, як користувачі взаємодіють із сайтом залежно від обставин. Обов’язково враховуйте, скільки часу користувачі проводять на сайті і як вони на нього заходять: з комп’ютера чи з мобільного пристрою.
Поради:Наведені нижче поради допоможуть визначити варіанти взаємодії користувачів із сайтом.
- Ситуація. Що змушує користувача шукати інформацію на вашому сайті?
- Обмежена кількість функцій. Версія сайту для мобільних пристроїв має включати лише основні функції, скориставшись якими відвідувач одразу знайде потрібну інформацію. Додаткові функції залиште у версії для настільних ПК. Користувачі комп’ютерів мають трохи більше часу.
- Швидкість. У користувачів є лише кілька секунд, тому ваш сайт має звантажуватися з блискавичною швидкістю. Інструмент визначення швидкості роботи сторінок Google допоможе оптимізувати час завантаження.
- Поблажливість. Користувачі припускаються помилок, особливо коли йдеться про роботу з мобільних пристроїв. Надайте їм можливість легко відхиляти зміни та повертатися на попередню сторінку, не натискаючи кнопку "Назад".
Приклад:Скажімо, ваш сайт присвячено оглядам ресторанів. У чому полягає різниця між поведінкою користувача мобільного пристрою та настільного ПК? Насамперед користувач, який заходить із мобільного пристрою, імовірно, не вдома, а в дорозі; можливо навіть іде вулицею й одночасно переглядає сайт. У цьому разі перехід зі сторінки на сторінку з оглядами ресторанів – це марна витрата часу, яка виправдовує себе, лише коли йдеться про версію для настільних ПК. Користувач очікує, що сайт використає GPS-навігацію телефону та відобразить, відповідно до введеного пошукового запиту, популярні ресторани поблизу. Також можна оптимізувати огляди на сайті для мобільних пристроїв, розмістивши короткі версії найпопулярніших із них, і не змушувати користувача читати довгі відгуки.
Пам’ятайте, основна мета – це враховувати ситуацію користувача під час його відвідування сайту й відповідним чином пристосовувати веб-сторінку до поточних потреб.
5. Перетворення випадкових користувачів на постійних відвідувачів
До цього ми обговорювали способи, які допомагають визначити, що шукають ваші користувачі та як подати їм такий вміст. Вам, напевно, цікаво, як змусити користувачів повертатися на ваш сайт знову й знову? Зрештою, повторюваність операцій – це запорука успішного існування компаній у мережі та поза нею. Щоб заохотити користувачів до повернення, потрібно не лише відповісти на їхні запитання. Ви повинні надати причини, з яких варто повернутися на ваш сайт.
Поради:Нижче наведено кілька способів перетворення випадкових відвідувачів на постійних.
- Новий вміст. Насамперед слід регулярно розміщувати новий та релевантний вміст на сайті. Потім необхідно переконатися, що новий вміст відображається на головних цільових сторінках.
- Пов’язаний вміст. Демонструйте пов’язаний вміст користувачам в інших частинах сайту. Створіть розділ, який міститиме посилання на популярний вміст на ту саму тему. Це покращить залучення користувачів.
- Соціальні елементи. Зробіть так, щоб користувачі могли легко зв’язатися з вами за допомогою улюблених соціальних мереж. Усі основні соціальні мережі мають віджети, які можна додати на свій сайт, щоб користувачі могли підписатися на ваш вміст. Щойно віджети буде розміщено, просувайте свій найкращий вміст, який сприятиме зростанню кількості повторюваних відвідувань.
- Електронна пошта. Переконайтеся, що користувачі можуть підписатися на ваш список розсилки для отримання нової інформації та/або інформаційних листів.
- Залучення користувача. Взаємодія користувачів із вашим вмістом має відбуватися легко: за допомогою форумів, системи оцінювання чи рекомендацій.
Приклад:Припустімо, у вас є сайт для пошуку роботи, де користувачі можуть знайти та влаштуватися на роботу. У вас є багато способів заохотити користувачів повернутися. По-перше, ви можете запропонувати їм зареєструватися, щоб отримувати сповіщення електронною поштою про появу на сайті нових пропозицій про роботу, що відповідають їхнім пошуковим запитам. Потім можна подати інформацію про кількість вакансій, які було додано цього тижня, щоб користувачі бачили, що нові пропозиції публікуються регулярно.
Ми сподіваємося, що ці правила стануть вам у нагоді.
Автор: Девід Річардс – Google AdSense
Немає коментарів :
Дописати коментар